راهنمای خرید سه پایه دوربین

Help-Sepaye.jpg

سه پایه یکی از تجهیزات جانبی دوربین‌های عکاسی است که البته به همراه دوربین ارائه نمی‌شود و باید آن را جداگانه خریداری کنید. سه پایه به خصوص برای کسانی که به طور حرفه‌ای عکاسی می‌کنند کاربردهای بسیاری دارد.

گرچه این وسیله خیلی ساده به نظر می‌رسد با این حال برای انتخاب یک سه پایه مناسب گزینه‌های بسیاری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

نوع استفاده: اول باید مشخص کنید سه پایه را برای چه کاری می‌خواهید. برای استفاده در سفر، گرفتن عکس‌های خانوادگی یا گرفته عکس‌های حرفه‌ای و تجاری. سه پایه‌ای که در سفر استفاده می‌شود طبیعتا باید وزن مناسبی داشته باشد، به سادگی قابل جابه‌جایی باشد و جنس بدنه آن به گونه‌ای باشد که به سادگی آسیب نبیند. سه پایه‌هایی که برای گرفتن عکس‌های خانوادگی معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند لزومی ندارد امکانات خیلی زیاد و به تبع آن قیمت بالایی داشته باشند. اما برای انتخاب سه‌پایه جهت عکاسی‌های حرفه‌ای و تجاری طبیعتا باید بیش از موارد دیگر وقت و هزینه در نظر بگیرید.

جنس بدنه: سه پایه‌ها در قیمت‌های مختلف و البته جنس‌های گوناگون در بازار موجودند. یک سه‌پایه فلزی با پایه‌های مستحکم تفاوت زیادی با یک سه پایه پلاستیکی ارزان قیمت دارد. اما در این مورد هم باید نوع استفاده از سه پایه و البته هزینه‌ای که حاضرید در ازای آن بپردازید را در نظر بگیرید. سه پایه‌های پلاستیکی از آن جا که سبک‌تر هستند برای استفاده در سفر و افرادی که مدام آن را جابه‌جا می‌کنند مناسب‌ترند. از طرفی این سه‌پایه‌ها آسیب‌پذیرترند و ضمنا تحمل وزن بالا را ندارند.

بیشینه تحمل وزن: از آنجا که سه پایه برای قرارگیری دوربین روی آن مورد استفاده واقع می‌شود بیشینه تحمل وزن یکی از ویژگی‌هایی است که در هنگام انتخاب سه پایه باید به آن توجه کنید. بیشینه تحمل وزن در سه پایه‌ها متفاوت است. برخی از آنها تحمل وزن زیادی ندارند و طبیعتا برای دوربین‌های کامپکت و سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما نوع حرفه‌ای‌تر آنها را می‌توان برای دوربین‌های حرفه‌ای که وزن و تجهیزات زیادی مانند لنزهای سنگین دارند استفاده کرد. برای دوربین‌های کامپکت و نیمه‌حرفه‌ای بیشینه تحمل وزن 800 گرم مناسب است اما برای دوربین‌های حرفه‌ای این ویژگی باید بیش از 1.5 کیلوگرم باشد.

ارتفاع: ارتفاع سه‌پایه بستگی به این دارد که در چه موقعیتی می‌خواهید آن را به کار بگیرید. ارتفاع سه‌پایه‌ها معمولا با واحد میلی‌متر سنجیده می‌شود و از 300 میلی‌متر تا 1500 میلی‌متر قابل تغییر است. هر چند ارتفاع بیشتر سه‌پایه‌ها را می‌توان با توجه به اندازه دلخواه تغییر داد با این وجود توجه به حداکثر ارتفاع یک سه‌پایه اهمیت زیادی دارد.

زاویه چرخش: زاویه چرخش زمانی به کار می‌آید که بخواهید با دوربینی که روی سه‌پایه قرار داده شده در زوایای مختلف عکس بگیرید. سه‌پایه‌ها معمولا زاویه چرخش مشابهی دارند اما برخی از انواع حرفه‌ای‌تر آنها تا زاویه 360 درجه قابلیت چرخش دارند.

زاویه حرکت به بالا و پایین: باز بودن زاویه حرکت به بالا و پایین هم مانند زاویه چرخش اختیار عمل شما را در هنگام عکاسی گسترده‌تر خواهد کرد. در صورتی که دوربین قابلیت حرکت زیاد به بالا و پایین داشته باشد دردسر کمتری هنگام عکاسی از سوژه‌های مختلف خواهید داشت.

قیمت: قیمت گزینه مهمی است که شما تعیین کننده آن هستید. از آنجا که هر چقدر پول بدهید همان‌قدر هم آش می‌خورید می‌توانید یک سه‌پایه 1 یا 2 میلیون تومانی را با امکانات و قابلیت‌های عالی تهیه کنید و یا با هزینه‌ای برابر 100 یا 500 هزار تومان یک سه‌پایه معمولی که نیازهای اولیه‌تان را برآورده کند بخرید.